A masszázsmedencék vizét az egyszerű úszómedencékhez hasonlóan vegyszerek alkalmazásával kezelnünk kell. Az úszómedencéknél bevált eljárások azonban a
masszázsmedencék esetében többnyire kudarchoz vezetnek. Ennek okai a medencék különbözőségében keresendők:
Ezek a körülmények kedvezőek a mikroorganizmusok, gombák, baktériumok szaporodása szempontjából. A fajlagos terhelés nagymértékű változásai miatt a hagyományos vízkezelőszerek alkalmazásával nehéz a vegyszerszintek optimális értéken tartása. A nem megfelelő értékek a vízkőkiválási hajlam erősödésével és a fertőtlenítés elégtelenségével járhatnak.
A vízkőkiválási hajlam csökkentését a medence töltésére használt víz lágyításával (5-8°nK) tudjuk elérni. Ehhez hagyományos, ioncserés elven működő vízlágyító berendezés alkalmazása szükséges. A lágy töltővíz sok akril masszázsmedence esetében garanciális feltétel, ugyanis a masszázsfúvókák mozgó részei nagyon érzékenyek az esetlegesen lerakódó vízkőre.
A fertőtlenítés javítása úgy biztosítható, hogy klórtartalmú szerek helyett bróm tartalmú készítményeket használunk. A bróm nagyon hasonló kémiai tulajdonságokkal bír, mint a klór.
A lényeges különbség abban van, hogy a bróm hatásos formája (Hipobrómossav - HOBr) magasabb pH-tartományban (pH=8 felett) változik a kevéssé hatékony
hipobromit-ionná. Ez a folyamat klór (HOCl) esetében már pH=7 alatt elindul, amikor is a hipoklórossav átalakul hipoklorit-ionná.(lásd:
Vízkezelés haladóknak)
A bróm melléktermékei (brómaminok) szintén erősebb fertőtlenítő hatással rendelkeznek, mint a hasonló klórvegyületek.
Joggal merül fel a kérdés, hogy ha a bróm előnyösebben alkalmazható a masszázsmedencék esetében mint a klór, miért nem előnyös használatuk az úszómedencék vízkezelésében is. A válasz az, hogy elsősorban az ára miatt, a bróm kb. 3-5-ször drágább, és az úszómedencés feltételeket a klór is kielégíti, ezért a bróm az úszómedencék esetében gazdaságtalannak mondható.
A masszázsmedencékhez áltálában kapható komplett vegyszercsomag, amit kibontva sokan megrémülnek, hogy mi mindent tartalmaz. Most ezeket a szereket vesszük sorra:
Feltöltés előtt alkalmazandó szerek:
Feltöltést követően alkalmazandó szerek:
Üzemelő medencében alkalmazandó szerek 2-3 naponkénti ellenőrzéssel:
Üzemelő medencében alkalmazandó szerek 2-3 hetenkénti ellenőrzéssel:
A masszázsmedencék vizét 2-3 havonta célszerű lecserélni, és a fenti eljárásokat lépésről-lépésre elvégezni.
Közösségi masszázsmedencék vízkezelése a fent leírtaktól alapvetően eltér, ott ugyanis csak automatikus működésű mérő és vegyszeradagoló berendezések alkalmazhatóak. A fertőtlenítőszer és egyéb szerek általában ugyanazok amelyeket az egyéb medencék esetében is használunk, de előírás valamilyen kieészítő fertőtlenítési mód alkalmazása is. (pl. UV-fény, ózon, stb.)