A feszített víztükrű medence csordulásig van töltve, sőt a vízforgatás során megtisztított vizet is a csordultig telt medencébe nyomjuk.
Ez nyilvánvalóan azt jelenti, hogy eközben a medence peremén folyamatosan bukik ki a víz. A medencéből túlfolyó víz természetesen nem mehet kárba, azt
a medence köré épített vályúban összegyűjtjük, és a gépházban elhelyezett úgynevezett kiegyenlítőtárolóba vezetjük.
A feszített víztükrű kialakítás legfontosabb előnyei: | A feszített víztükrű kialakítás hátrányai: |
Esztétikus,
Nincs "vízvonalcsík",
Kisebb hullámzás.
|
Összetettebb, drágább szerkezeti kialakítás,
Összetettebb, drágább gépészet,
Nagyobb helyigényű gépészeti tér,
Kiegyenlítő tároló szükséges,
Nagyobb hőveszteségek,
Erőteljesebb vegyszer kipárolgás.
|

A folyamatábrákat össszehasonlítva is érzékelhető, hogy a feszített víztükrű kialakítás lényegesen összetettebb. Az építészeti és gépészeti költségek 20-50%-kal magasabbak, a medence és a kapcsolódó objektumok helyigénye is nagyobb. Az esztétikum oldaláról közelítve a kérdést, mondhatjuk, hogy a feszített víztükrű kialakítás előnyösebb, de ez az előny igazán csak olyan helyeken tud érvényesülni, ahol kellően nagy tér van a medence körül. Az üzemeltetési költségek szempontjából a süllyesztett víztükrű kialakítás kedvezőbb, mert a párolgásból adódó hőveszteség, vízveszteség és vegyszerveszteség kisebb mértékű, ugyanis a feszített víztükrű medence peremén átbukó víz nagy felületen érintkezik a levegővel.
A fentiek alapján elsősorban az épített vasbeton medencék esetében javasoljuk a feszített víztükrű kialakítás megfontolását. Az egyéb medence szerkezetek esetében ahol többnyire nagyobb hangsúlyt kapnak a költségtényezők, a feszített víztükrű kialakítás többlete aránytalanul sok a süllyesztett víztükrű kialakítás költségeihez képest.